Minifestlogoweb

 




ArchaeologyFest Film Series:

Best of 2015!







Archaeological Legacy Institute and its partners around the state of Oregon are pleased to present the best films from the 2015 edition of The Archaeology Channel International Film and Video Festival.  ArchaeologyFest Film Series, Best of 2015, travels to venues in Eugene, Ashland, Portland, and Bend between October 2015 and February 2016.  Top-rated by the Festival jury and audience, these films are organized into two-hour evening programs.  The series is a benefit for the Festival, an annual spring event in downtown Eugene and the only film competition for its genre in the Western Hemisphere.

 

 

For program specifics for each locale, click on the venue names below.  All proceeds go to support TAC Festival (next edition: May 11-15, 2016, in Eugene).  Film information is at the bottom of the page.  Program content may vary from venue to venue.

 

 

Dates and Venues:

 

October 12-15, 2015
Bijou Metro
Eugene, Oregon

 

November 6, 7, 13, and 15, 2015
Science Works
Ashland, Oregon

 

January, 15,16, 22, and 23, 2016
Fifth Avenue Cinema, Portland State University
Portland, Oregon

 

February 19, 20, 26, and 27, 2016
Central Oregon Community College
Bend, Oregon

 

 

The Films (click on film titles to see clips and more information on each film):

 

Program A

 

Maximon: Saint or Devil (Guatemala) 66 min.

(Honorable Mention in Audience Favorite competition)

 

Talking Stone: Rock Art of the Cosos (USA) 54 min.

 

 

Program B

 

The Mahouts of Kerala (Germany) 50 min.

(Honorable Mention in Audience Favorite competition)

 

On the Trail of the Far Fur Country (Canada) 81 min.

(Honorable Mention by Jury for Public Education Value; Honorable Mention by Jury for Inspiration; Honorable Mention by Jury in Best Film competition; Honorable Mention in Audience Favorite competition; Special Mention by Jury for best archival footage)

 

 

Program C

 

Roman Engineering: Aqueducts (Spain) 58 min.

(Best Animation & Effects by Jury; Honorable Mention by Jury for Public Education Value; Honorable Mention by Jury for Script; Honorable Mention by Jury for Inspiration)

 

Saving Mes Aynak (USA) 63 min.

(Best Public Education Value by Jury; Honorable Mention by Jury for Inspiration; Best Film by Jury)

 

 

Program D

 

Abu Haraz (Poland) 73 min.

(Honorable Mention by Jury for Cinematography; Special Mention by Jury for best documentation of cultural change)

 

Agave Is Life (USA) 60 min.

(Best Narration by Jury; Honorable Mention by Jury for Animation & Effects; Honorable Mention by Jury for Public Education Value; Best Script by Jury; Honorable Mention by Jury for Cinematography; Honorable Mention by Jury for Music; Honorable Mention by Jury in Best Film competition; Audience Favorite)